Przejdź do treści
POLECANE CZASOPISMA

Czasopisma medyczne i biomedyczne - ważne źródło wiedzy

Przedstawiciele zawodów medycznych doskonale wiedzą, że nauka ta nieustannie się rozwija, zatem konieczne jest ciągłe dokształcanie się i zdobywanie nowej wiedzy. Czasami bowiem to, co było aktualne jeszcze kilka lat temu, dziś odchodzi w zapomnienie. Zarazem pojawiają się nowe metody leczenia, diagnozowania czy wykonywania badań. Doskonałym źródłem wiedzy jest czasopismo medyczne, w którym eksperci z dziedziny medycyny i nauk około medycznych wypowiadają się na ważne tematy. 

Jak zdobywać wiedzę, gdy brakuje czasu?

Praca lekarza, pielęgniarki, ratownika medycznego, czy wykonywanie innych czynności w walce o zdrowie i życie pacjentów zwykle pochłania większość dnia. Wynika to z faktu, że obecnie na rynku brakuje przedstawicieli zawodów medycznych, dlatego aktywni zawodowo często pracują nawet w kilku miejscach. Niestety, niekorzystnie wpływa to na ich czas wolny, podczas którego powinni oni przede wszystkim odpoczywać, ale także śledzić wszelkie nowości ze świata nauki w dziedzinie medycyny. Z pomocą przychodzi gazeta lekarska, którą można przeczytać w dowolnym miejscu i czasie. Podczas jazdy komunikacją miejską do pracy, jak również latem w ogrodzie – gazeta medyczna może być Twoją towarzyszką w każdej sytuacji. Jest to o wiele wygodniejszy sposób pozyskiwania wiedzy niż czytanie wiadomości na portalach medycznych w internecie. Pomaga zatroszczyć się o wzrok, a dodatkowo wiedza przekazywana w czasopismach medycznych jest rzetelna i sprawdzona, bowiem publikują w nich jedynie profesjonaliści, a nie przypadkowi dziennikarze.

Solidna porcja wiedzy

Czasopismo medyczne zwykle wydawane jest w sekwencji miesięcznej lub dwumiesięcznej, dlatego zawiera wszystkie aktualne i potrzebne do wykonywania swojej pracy informacje. Nie ma tam miejsca na przypadkowe, nierzetelne artykuły, które może napisać każdy na podstawie ogólnodostępnej wiedzy. Natomiast w gazecie lekarskiej znaleźć można najnowsze odkrycia medycyny, wyniki badań, opisy nowoczesnych sposobów leczenia czy leków, które aktualnie wprowadzane są na rynek. Niektóre z czasopism znajdziesz w dobrze wyposażonych kioskach lub księgarniach, jednak wiele z nich dostępnych jest jedynie na zamówienie. Powodem jest fakt, iż przekazywane w nich wiadomości napisane są specjalistycznym językiem, a informacje są na tyle konkretne i szczegółowe, że osoba niewykonująca zawodu medycznego nie jest w stanie ich zrozumieć. Gazeta lekarska jest więc doskonałym uzupełnieniem wiedzy zdobytej już na studiach, a także w czasie specjalistycznych kursów, webinarów, szkoleń czy konferencji. Przekazywane w nich treści dotyczą nie tylko lekarzy, ale wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych i okołomedycznych – pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, biotechnologów i farmaceutów. Jako osoba wykonująca zawód medyczny powinieneś korzystać z różnych źródeł wiedzy, dlatego dobrze jest rzetelnie studiować kilka różnych czasopism przeznaczonych dla medyków. Zdobyta dzięki nim wiedza zachęca do dyskusji z innymi medykami, a dzięki wymianie informacji możesz znów dowiedzieć się czegoś nowego.